STRESİN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

 

1. Uyumakta zorlanıyorsanız, 

Eğer geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, bu kesinlikle stres altında olduğunuzun bir göstergesidir.
Bir sonraki gün için enerji toplamak ve bedeninizin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli uyku ciddi bir gereksinimdir. Herkesin farklı miktarda uykuya ihtiyacı olabilir ancak yenilenmek ve gevşeyebilmek için en 5 saat uyku hepimiz için gereklidir. Ancak yapılan araştırmalar gelişme çağındaki gençlerin ortalama 8-9 saat uykuya gereksinim duyduğunu söylemektedir.
  
2. Çok sık hastalanıyorsanız, 

Eğer her dışarı çıktığınızda kolaylıkla virüs kapıyorsanız, bağışıklık  sisteminiz sizi koruyamayacak kadar güçsüz kalmış demektir, çünkü aşırı stres sizin bağışıklığınızı da etkiler.

3. Aileniz ve arkadaşlarınıza çabuk kızıp, sinirleniyorsanız, 

4. Eğer bir türlü konsantre olamıyorsanız,

5. Bir adım geri çekilip önceliklerinizi belirlemede ve karar vermede zorlanıyorsanız, 

Tüm bu belirtilerden herhangi birini veya çoğunu yaşıyorsanız, o zaman stresinizi yönetmekte zorlanıyorsunuz demektir.

Peki bu durumla baş edebilmek için neler yapmanız gerekir;

  1. Yapılması gereken ilk şey bu belirtileri tanıyabilmek. Ancak bu negatif davranışların sizi harekete geçirecek pozitif   öğretilerini de mutlaka fark etmek gerekir.
  2. Öncelikle stresin duygusal etkilerinden kurtulun. Bu negatif duyguları bastırmış olabilirsiniz. O yüzden hayal kırıklıklarınızı  ve sizi çaresiz hissettiren duygularınızı açıkça ifade edin. Bunu, nasıl hissettiğinizi bir kağıda yazarak yapabilirsiniz.Duygularınızı başkalarıyla paylaşmak işe yarayabilir ancak size, kendi duygularını ve kendi çözümlerini geri verdiklerini fark edeceksiniz. Sizin çözümleriniz sizin içinizde saklıdır. İhtiyacınız olan tüm kaynaklara ve çözümlere sahipsiniz. O yüzden sizi strese sokan gereksiz duygu ve düşünceleri kağıda dökerek onlardan kurtulun. Bu yönteme “serbest düşüş yazması” denir ve bilinçaltından gelir. Harika bir stres giderici olabilir. Aynı şekilde bu duygularınızı resimleyerek de ifade edebilirsiniz. Hangisi size daha iyi geliyorsa onu yapın.
  3. Şimdi de fiziksel olarak stresten kurtulun. Bunun en güzel yolu egzersiz yapmaktır. Spor yapmak, kan akışınızı hızlandıracak ve beyninize daha çok oksijen gitmesini sağlayacaktır.
  4. Bir sonraki aşama ise topraklanmadır. Bu tamamen kendi içinize ve ne istediğinize odaklanmaktır. Kendinizi iyi hissettiğiniz yerlerde bulunmak veya size kendinizi iyi hissettiren insanlarla beraber vakit geçirmektir.
  5. Sizi motive eden, bu sınava ne için girdiğinizi hatırlatan, bu sınavı geçmenin ne ifade ettiğini  ve de hayatınızda ne yapmak istediğinizi, sizin için aslında neyin önemli olduğunu ifade eden bir amacınız olmalı.
  6. Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Ne kadar kontrol edilebilir hedefler koyarsanız o kadar ulaşmanız kolay olur ve de bir o kadar da az strese girersiniz.
  7. Hedeflerinize ulaşabilmek için planlar yapın ve önceliklerinizi belirleyin, seçimlerinizi yapın.