Odaklı Düşünmek...

Konsantre olmak, odaklanmak, insanın dikkatini toplaması, bütün algı mekanizmalarını yaptığı işe yönlendirmesidir. İnsan odaklandığı zaman kendini dünyadan soyutlar, dış etkilerden arınır. Genellikle sevdiğimiz, hoşlandığımız ve önemsediğimiz işlere daha kolay ve daha uzun süre konsantre oluruz. Konsantre olduğumuz an, ne iş yaparsak yapalım, bütün zorluklara rağmen hiç farkında olmadan performansımızı yükseltiriz.
Bir öğrencinin sınav başarısı da, bir profesyonelin sunum performansı da, en az bilgisi kadar yaptıklarına konsantre olabilmelerinden kaynaklanır.
Odaklanmak başarının anahtarıdır!
Beynimiz bir çeşit arama motoru gibi çalışır. Bir işle uğraşırken bile aynı anda birçok şey düşünebiliriz. Koçluk alan kişi bugünden geleceğe odaklı düşündüğü zaman inanılmaz fikirler ortaya çıkarabilir.
Koçluk almak hem yetişkinlere  hem de öğrencilere kendi kendilerine  görmekte zorlandıkları farklı bakış açılarını kazandıracaktır. Öğrenciler koçluk süreci boyunca yaşanan farkındalıklarla, hayallerine ve hedeflerine  çok daha odaklı ve kararlı bir şekilde ulaşabileceklerdir. Koçluk, değişimin en hızlı yaşandığı en pratik ve en keyifli tekniktir.
İnsanlar sorularla düşünür. Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup cavaplamak... Koç da, doğru soruları sorarak doğru yanıtları sizin bulmanızı sağlar.
Birçok anne-baba, çocuğunun derslerine veya belli bir konuya bir türlü dikkatini veremediğinden şikayet ediyor. Odaklanmakta zorlanan çocuk, ders çalışırken de, yetişkin yaşamda işlerini yetiştirirken de  kendini daha gergin hissediyor. Çocukların yaşı büyüdükçe dikkat süreleri de uzar ve odaklanma becerileri de gelişir.
Çocuğunuzun odaklanma becerilerini geliştirmek ve ders çalışırken verimli olmasını sağlamak için:
1. Çocuğunuzun doğru hedefler belirlemesine yardımcı olun; doğru hedefler çocuğunuzun o hedeflere odaklanmasını sağlayacaktır.
2. İlgilerini canlı tutun; biz yetişkinler gibi çocuklar da merak ettikleri, ilgi duydukları konulara daha kolay odaklanacaklardır.
3. Engelleyicilerle baş etmesini öğretin; cep telefonu,facebook,twitter,bilgisayar  çocuğunuz ders çalışmaya başladığında dikkatinin dağılmasına neden olabilir.
Ne iş olursa olsun, başarılı olmak, sıra dışı bir iş çıkarmak için, insanın bütün düşüncesini, ruhunu ve bedeninin yaptığı işe odaklaması gerekir.
Odaklanmak başarının önkoşuludur. Odaklanmak, geliştirilmesi mümkün olan bir yetkinliktir. Bir kez kazanıldığında ise ödülleri tüm hayatımızı etkiler.