Sürdürülebilir Başarıya Ulaşmak için Öğrenci Koçluğu...

Koçluk en basit anlamda hayallerinizi planlara, planlarınızı da gerçeğe dönüştürmektir.Öğrenciler koçluk sürecinde kendi kaynaklarını harekete geçirmeyi ve gerçekte ne istediklerini, bunlara nasıl ulaşabileceklerini, kararlılıkla sonuca ulaşmak üzere bu isteklerini nasıl sürdürebileceklerinin farkına varırlar.
Başarıya giden ilk adım, yapmayı amaçladığımız şeyin ne olduğunu bilmektir.Profesyonel koç, yapmayı düşünmek ile  gerçekten yapmak arasındaki boşluğu kapatır.
Öğrenci koçluğu, öğrencilere destek olarak, onların güçlü yanlarını ortaya çıkaran, hayal ve hedeflerine motive bir şekilde ilerlemelerini sağlayan bir süreçtir. Öğrencinin kendini tanımasını, içsel kaynaklarına ulaşıp bu kaynaklarını istenilen biçim ve süreklilikte kullanmasını, yaşamıyla ilgili sorumluluğunu alıp, daha mutlu ve doyurucu bir yaşam sürmesini sağlayan bir koçluk programıdır.
Öğrenci koçu yansız ,tarafsız ve yargısız bir şekilde, tavsiyede bulunmadan, akıl vermeden öğrencinin amaç ve hedeflerine ilerlemesini sağlar.Öğrencinin yol arkadaşıdır ,yeteneklerinin farkına vardırır.
Öğrencinin okul, aile ve sosyal hayatı dahil olmak üzere yaşamının tüm alanlarında yaşama dair farkındalığını, mutlu ve başarılı yaşama becerisini artıran, keşfedilen potansiyelin ise sürdürülebilir bir biçimde yaşamın her alanında kullanılmasını sağlayan en doğru yapı koçluktur.
Yaşam döngüsünde herkes öyle yada böyle bir mücadele içerisinde hayatını sürdürmektedir.Herkesin amacı sahip olduğu potansiyelini yükseltmek, motivasyonunu artırmak ve bulunduğu ortamda bir şekilde fark yaratmak….
Peki o farkı nasıl yaratırsınız?
İşte profesyonel bir koç, bu noktada, size o farkı yaratabilmeniz için ihtiyacınız olan desteği sağlar.
Koçluk odaklılığı sağlar.Koçluk alan kişi odaklı düşünebilir.21.yüzyılın en önemli sorunu olan odaklı düşünmeyi sağlayan en güçlü araçlardan biridir koçluk…Zihin bir konuya gerçekten odaklı olduğunda ve bugünden geleceğe o odaklılıkta düşündüğünde inanılmaz fikirler ortaya çıkarır.İşte bu odaklılıkta alınan kararlara, belirlenen hedeflere ulaşmak için planlanan eylem adımlarını geçekleştirmek için danışan hemen harekete geçer.Dolayısıyla sahip olunan motivasyon, koçluk alan kişilerin, koçluk sürecinde aldıkları duraksamadan, ertelemeden hayata geçirmelerini sağlar.
Bu durumda, alınan kararların uygulanması, koçluk süreci sonunda elde edilen başarının sürdürebilir olmasını destekler.