SINAV KAYGISINI AZALTMAK İÇİN UYGULANACAK 20 YÖNTEM

Sınav Kaygısı

 1. Sınav konularına hakim olabilmek için uygun çalışma teknikleri kullanın. Konulara hakim olmak, sınav sırasında,  fazla kaygı yerine daha güvenle sınava yaklaşmanıza neden olur.
 2. Ders çalışırken pozitif bir yaklaşım uygulayın. Başarısızlığı değil, başardığınızı hayal edin. Sınavın, bildiklerinizi gösterebilmeniz için bir fırsat olduğunu düşünün.
 3. Sınava dinlenmiş ve düzgün beslenmiş olarak girin.Sınavdan önce hafif ve besleyici gıdalar tüketin.
 4. Sınav sırasında sakin olun. Eğer gerilirseniz, gözlerinizi kapatın, uzun ve yavaş bir nefes alın sonra da yavaşça nefesi verin.
 5. Herşeyi doğru ve mükemmel yapmanız gerektiğini düşünmeyin. Birkaç soruyu kaçırsanız da iyi bir puan alabilirsiniz.
 6. Sınavdan önce kafeinli içeceklerden uzak durun. Kafein sizi gergin ve sinirli yapar.
 7. Sınava, hakettiğinden daha çok değer vermeyin. Sınav ne kadar önemli olursa olsun, bütün geleceğiniz risk altında değil!
 8. Sınav kaygınızın nedenini bulun. Genelde sebep mantıklı değildir ve karşı düşünceyle üstesinden gelebilirsiniz.
 9. Sınavdan tam olarak ne istediğinizi  belirleyin, o zaman kendinizi  daha hazır hissedeceksiniz  
 10. Sınav sırasında ‘Ben bu sınavda başarılı olabilirim’ diye pozitif düşünün.
 11. Sınavda  zaman yetmeyecek diye kaygılanmayın. Bir çok durumda, sınavlar verilen zamanda yetiştirilebilecek şekilde tasarlanırlar.
 12. Sınava gereğinden erken gitmeyin. Diğer öğrencilerin heyecan ve kaygıları da bulaşıcı olup sizinkinin üstüne eklenebilir.
 13. Sınava geç kalmayın. Bu kaygınızı artırır ve soruları aceleci bir şekilde cevaplayıp, dikkatsizlik hataları yapmanıza sebep olur. 
 14. Sınav sırasında sadece sınava odaklanıp etrafınızdaki diğer her şeyi görmezden gelin. Aklınızın sınavdan başka bir şeye kaymaması için kendinizi zorlayın. 
 15. Sınava, size  kolay gelen soruları çözmekle başlayın. Bu, diğer soruları da daha güvenle cevaplamanızı sağlar. 
 16. Sınavdan önce zihninizi rahatlatmak için, zihin gücünüzü kullanarak kendinizi huzurlu bir yerde hayal edin. O yerin görüntüsünü  görün, sesini duyun ve kokusunu hissedin!
 17. Diğer öğrenciler sınavlarını teslim ettiğinde , panik olmayın. Unutmayın erken bitirene ödül yok. Siz kendi hızınıza odaklanın. 
 18. Sınavı bitirip, teslim ettiğinizde, artık endişelenmeyi bırakın.Sonucunu alana kadar  yapabileceğiniz bir şey yok. Artık dikkatinizi yeni sınavlara çevirin.
 19. Sınav sonuçlandıktan sonra ,’Nasıl daha iyi yapardınız?’ bunu analiz edin. Hatalarınızdan ders çıkarın ve neleri iyi yaptığınızı fark edin! Bu bir sonraki sınav için daha iyi hazırlanıp, daha az kaygı duymanızı sağlar.
 20. Sınav sırasında bir plan izleyin .TİZEY stratejisi gibi! Sınav zor gelse bile panik olmayın,planınıza sadık kalın.